29 November 2023

Dlaczego powinnaś jeść błonnik

O błonniku mówiło się kiedyś, że jest zupełnie zbędnym produktem ubocznym, że w zasadzie nie wpływa na nasz organizm. Po kolejnych badaniach specjaliści doszli jednak do wniosku, że błonnik wspomaga nasz metabolizm i jest bardzo zdrowy. Jednak podobnie, jak w przypadku innych składników, co jakiś czas pojawi się osoba, która podważa takie teorie i twierdzi, że błonnik nie jest już tak istotny. Wciąż jednak dietetycy podkreślają, że są to zupełnie niepoparte dowodami teorie i wciąż trzeba przyjmować, że błonnik jest ważny.
Oczywiście nadmiar jest równie niebezpieczny, jak niedobór, dlatego nie należy przesadzać z błonnikiem. Z jednej strony może przyspieszać metabolizm, jeśli spożywamy jego odpowiednią ilość, z drugiej bywa tak, że błonnik może powodować problemy z wypróżnianiem.
Przy zachowaniu odpowiednich proporcji możemy poprawić swój metabolizm. Błonnik w postaci proszku lub tabletek możemy dostać w aptece, ale dietetycy zwracają uwagę na to, że wystarczy dobrze zbilansowana dieta, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość błonnika.

Previous post Dlaczego warto jeść śniadanie?
Next post Dlaczego warto jeść warzywa?